Bolest Břicha, Křeče, Nevolnost

Může se jednat o zcela banální obtíže způsobené zažívacími problémy, které během několika hodin odezní. V některých případech ale bolesti břicha signalizují závažnější onemocnění, jako jsou různé druhy zánětů, celiakie, Crohnova choroba nebo dokonce rakovina. Rozhodně se nerozpakujte kvůli bolestem břicha kontaktovat lékaře. Pozorujte bedlivě příznaky u sebe či svých dětí, abyste mu problémy popsali co nejpřesněji.

bolest břicha

Pro zánět močového měchýře je charakteristická pálivá až svědivá bolest v podbřišku, u menstruačních bolestí jsou to spíše křeče. Bolesti v podbřišku také mohou signalizovat gynekologický zánět. Celiakie je celoživotní autoimunitní onemocnění způsobené nesnášenlivostí lepku. Říká se jí také nemoc chameleon pro velkou rozmanitost projevů onemocnění, kterých je celkově až 200.

Potíže Se Zažíváním V Těhotenství

Máte-li časté bolesti břicha, které se objevují i ve chvílích, kdy jste si naprosto jistí, že jste nic těžkého a nevhodného nesnědli, pak je nutné zjistit příčinu. Vyšetření pak postupně vyloučí případné problémy se žlučníkem, žaludečními vředy či nesnášenlivostí některých potravin. Žaludek se nachází ve střední části břicha, je umístěn mezi žebry.

Co je příčinou píchání v levém boku při tělesné zátěží?

Ten nejčastěji vzniká v důsledku kombinace vyšší fyzické zátěže a špatného dýchání, či nedostatečně posílených vnitřních břišních svalů. Dobrou zprávou je, že se tomuto jevu dá ve většině případů naučit předcházet.

Někdy mají tyto bolesti psychický původ, ale jejich příčina může mít základ i v nesprávném fungování některého orgánu. Jedná se o globální poruchu intelektu, paměti a osobnosti, která vzniká v průběhu života. Procento nemocných narůstá s věkem, přičemž úbytek kognitivních funkcí se prolíná s veškerými běžnými https://www.benunapredpis.cz/ aktivitami nemocného. V článku se dočtete o možných příčinách, příznacích, druzích demence a zkráceně též o léčbě a možné prevenci. Pomocí chytrého telefonu se pacienti nyní mohou prokázat i při komunikaci s lékařem. Bankovní identita se v Česku stala normou, své využití tak našla i v odvětví telemedicíny.

Nejčastější Příčiny Bolestí Břicha

Reflux neboli zpětný tok žaludeční šťávy je velmi nepříjemný pocit, který denně postihuje tisíce lidí. Jedná se o pocit pálení v hrudi až po kyselou nebo hořkou chuť vzadu v krku, který může trvat od pár minut https://www.lekarnaharmonie.cz/ do několika hodin. Vředy vznikají přímým působením kyseliny chlorovodíkové, která je součástí žaludečních šťáv. Zdravé stěny sliznice jsou proti působení kyseliny chráněny, ale tato ochrana může být narušena.

Tupá bolest v zádech anebo boku vyzařující do stejné strany dolní poloviny břicha může provázet ledvinovou koliku. Trávicí potíže může mít na svědomí také překyselení žaludku. To se projevuje bolestí žaludku či nevolností, nejběžnějšími příčinami jsou alkohol, kouření, stres, úzkost a těžké pokrmy. Dlouhodobé překyselení žaludku může způsobit vředy, proto v takovém případě neotálejte s návštěvou lékaře.

Mírná Bolest Břicha

Nejprve je zapotřebí určit správnou diagnózu, se kterou Vám poradí lékař vyšetřením břicha a radou, jak dál postupovat. Důležité je dodržovat správnou životosprávu, zařadit do jídelníčku ovoce, zeleninu, potraviny bohaté na dostatek vlákniny a dostatečný příjem tekutin. Naopak vyhnout byste se měli konzumaci tučných, smažených a uzených jídel, a nepřejídat se. Nevolnost vzniká hlavně při hypoglykemii (nízká hladina krevního cukru), proto se objevuje často ráno. Pocit na zvracení se nemusí objevovat pouze ráno, ale i kdykoli v průběhu dne. Pokud je výsledek negativní a přesto podezření nemoci přetrvává, je zapotřebí podstoupit biopsii sliznice tenkého střeva.

Varovným příznakem pro nastávající maminky by ale měly být silné bolesti, které neodezní ani při odpočinku, horečky, vaginální krvácení, bolest při močení nebo závratě. Nadýmání – Jedná se o nepříjemný pocit plnosti břicha. Plynatost se projevuje nafouknutím břicha a někdy ji doprovází také kruté křeče. Bolest břicha může být projevem zcela banálních obtíží, někdy ale signalizuje závažnější onemocnění, jako jsou různé druhy zánětů, celiakie, Crohnova choroba nebo také rakovina.

Žlučníková kolika – Tento velice bolestivý stav se objeví při ucpání vývodných žlučových cest žlučovým kamenem. Objevují se kolikovité bolesti v pravém podžebří, které mohou být pro nemocného nesnesitelné. Kromě bolesti dominuje tomuto stavu nevolnost a zvracení. Pooperační srůsty – Srůsty se mohou objevit po prodělané břišní operaci mezi kterýmikoliv orgány v dutině břišní, nejčastěji jsou nicméně postižená střeva. Srůsty kliček způsobují chronické obtíže včetně bolestí břicha. Bolest bývá doprovázen horečkou, nechutenstvím a zvracením.

Které Léky Jsou V Těhotenství Bezpečné?

Když postižení překročí hranice orgánu a postihne i nástěnnou pobřišnici, objeví se bolest somatická. Somatická (tělesná) bolest vychází z nástěnné pobřišnice (pobřišnice vystýlající zevnitř břišní stěnu) a je známkou pokročilosti choroby. Pacient ji přesně umísťuje do oblasti postiženého orgánu (např. při zánětu červovitého přívěsku slepého střeva do pravého podbřišku). Pokračuje-li choroba, pak postupně dojde k zánětu celé pobřišnice (tzv. difuzní peritonitidě), který se projevuje bolestí celého břicha. https://www.podlahy-belej.cz/2021/06/25/uivani-roaccutane-a-jeho-uinky/ patří v ordinacích lékařů mezi nejčastější důvody návštěvy.

bolest břicha

Vředová choroba se také projevuje jako pálivá, bodavá nebo tupá bolest v horní části břicha pod hrudní kostí, která se objeví, zmizí a zase se vrací. Endometrióza – Toto gynekologické onemocnění je zodpovědné za řadu případů bolestí https://www.mojelekarna.cz/online-rezervace.html břicha u žen. Bolesti jsou lokalizované spíše v podbřišku a bývají často závislé na menstruačním cyklu. Příčinou jsou malé okrsky děložní sliznice, které se dosud ne zcela objasněným způsobem mohou dostat do dutiny břišní.

Z patofyziologického hlediska dělíme bolesti břicha u dětí na viscerální a parietální. Viscerální bolest je charakterizována jako tupá, neurčitá, kolikovitá, měnící se bolest. Většinou se začíná šířit ze http://luciemutinska.cz/institut-pro-zdravi-a-rodinu-o-ps-kostelec/ střední čáry, což je dáno vývojem inervace nitrobřišních orgánů, ve kterých jsou receptory senzorických nervů. Škodlivé podněty vyvolávající bolest mohou však působit u nitrobřišních orgánů bezbolestně.

  • Syndrom dráždivého tračníku je velmi časté onemocnění trávicího traktu.
  • Obvykle se postupuje konervativně a významným lékem jsou předpřipravené enzymy slinivky břišní, které se podávají ve speciálních kapslích.
  • „Poznání, že vaše bolesti břicha nastávají v momentech strachu nebo stresu, vám pomůže zjistit, že za tím stojí emoce,“ říká psycholožka Sperlingová.
  • Nesmíme zapomenout se cíleně ptát pacienta i rodičů po možných vyvolávajících příčinách bolestí břicha (potravinové alergie).
  • Obecně platí, že cvičení a rozumná sportovní aktivita během dne podporuje rovnováhu a harmonii zažívání.

Ve vyšším věku si na dětské křeče třeba posvítit a to hlavně pokud je doprovází bledost a špatné vyprazdňování – průjem nebo zácpa. Křeče objevující se v boku, které vyrážejí do dolní části břicha mohou varovat před tvořícími se ledvinovými https://www.rohlik.cz/lekarna/praha/c300112985-benu-lekarna kameny. Potraviny obsahující pšenici, žito, ječmen a oves musí být vyloučeny ze stravy. Bezpečné jsou sójové boby, rýže, kukuřice, brambory a speciální bezlepková mouka. Na začátku terapie je nutné omezit i mléčné výrobky.

Jak vzniklým otvorem v žaludeční stěně vytéká žaludeční obsah do dutiny břišní, může se bolest začít posouvat dolů do okolí pupku a do podbřišku. Prasklý žaludeční vřed je život ohrožující stav, který se primárně řeší neodkladným chirurgickým zákrokem. Klasifikovat příčiny bolestí břicha je velice obtížné, poměrně často se rozdělují podle místa, kde nemocný bolest cítí. Toto rozdělení je samozřejmě nepřesné, protože u některých stavů se bolest může vyskytovat v různých oblastech, nebo se může stěhovat.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Scroll Up